|
prof. Ing. Peter Chrenek, DrSc.
vedúci OGRHz
tel.: 037/6546 285
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
|
|
|
|
RNDr. Alexander Makarevič, DrSc.
zástupca vedúceho ORGHz
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
|
|
|
|
|
doc. RNDr. Miroslav Bauer, PhD.
zástupca vedúceho OGRHZ
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
|
|
|
ZAMERANIE OGRHZ
Odbor sa dlhodobo zaoberá základným a aplikovaným výskumom v oblasti biotechnológii hospodárskych a laboratórnych zvierat realizovaných v laboratóriách:
- embryotechnológií
- molekulárnej biológie
- RIA laboratórium
- fluorescenčnej, konfokálnej a elektrónovej mikroskopie
Akreditované laboratória a metódy
- laboratórium na manipulácie s GMO
- RIA laboratórium
- laboratórium na hodnotenie embryí pre účely embryotransferu
- laboratórium fluorescenčnej, konfokálnej a elektrónovej mikroskopie
Hlavným zameraním výskumného tímu tohto odboru je budovanie národného centra pre udržanie a konzervovanie živočíšnych genetických zdrojov (Národná génová banka - NGB). Výskumné aktivity sú zamerané na in situ zachovanie cenného genofondu, významného nielen z pohľadu produkčných, ale aj mimo produkčných funkcií, krajinotvorby, udržania tradičných plemien, zachovania biodiverzity poľovnej zveri, agroturistiky a pod. Národná génová banka (NGB) bude zabezpečovať registráciu, odber, molekulárno-genetickú analýzu v zmysle odporúčaní ISAG/FAO a ex situ kryouchovávanie vzoriek biologického materiálu (spermie, oocyty, embryá, somatické a kmeňové bunky, tkanivá, DNA atď.) živočíšnych genetických zdrojov.
PRIORITY VEDECKO-VÝSKUMNEJ ČINNOSTI OGRHZ
- Manipulácie s embryami, spermiami a kmeňovými bunkami hospodárskych a laboratórnych zvierat (in vitro oplodnenie, transgenéza, klonovanie, chiméry).
- Využitie magnetickej separácie buniek pri zlepšovaní kvality inseminačnej dávky.
- Kryouchovávanie (zmrazovanie) genetického materiálu (oocytov, spermií,embryí a kmeňových buniek) hospodárskych, laboratórnych a geneticky modifikovaných zvierat.
- Hodnotenie kvality spermií, embryí a kmeňových buniek hospodárskych,laboratórnych a geneticky modifikovaných zvierat.
- DNA testy vybraných genetických markerov vo vzťahu ku kvalite a produkciimlieka, mäsa, reprodukčných vlastností a zdravotného stavu hospodárskychzvierat.
- Štúdium genetickej variability pre efektívne využívanie a ochranu genofondu vybraných plemien hospodárskych zvierat pre potreby vytvorenia národnejgénovej banky živočíšnych genetických zdrojov:- vytvorenie inseminačných dávok vybraných (cenných a ohrozených) plemien a zvierat a ich dlhodobé uskladnenie - vytvorenie zbierky biologického materiálu (embryá, kmeňové bunky, somatické bunky, krv) pre potreby génovej banky - recipročné uskladňovanie vzoriek biologického materiálu na základe dohody s inými génovými bankami - vytvorenie zbierky vzoriek DNA v požadovanej čistote a množstve predlhodobé uskladnenie.
- Akreditované školiace pracovisko diplomantov a doktorandov.
PRACOVNÍCI OGRHZ
Kontakty pracovníkov OGRHZ TU
SLUŽBY PRE PRAX A VÝSKUM
- Hodnotenie kvality spermií - CASA (computer assisted sperm analysis) analýza ejakulátov zvierat, ktorá sa realizuje v dvoch hlavných úrovniach. Na jednej úrovnisa hodnotí celková motilita (aktivita) spermií (percento pohybujúcich sa spermií), na druhej úrovni sa hodnotí kvalita ich pohybu (napr. priamočiary progresívny pohyb), čo prispieva k lepšiemu určeniu oplodňovacej schopnosti ejakulátu.
- Hodnotenie kvality embryí – analýza parametrov kvality a životaschopnosti preimplantačných embryí hospodárskych zvierat:
- hodnotenie vývojového potenciálu embryí
- hodnotenie pomeru apoptotických/mŕtvych buniek embrya
- hodnotenie stavu cytoskeletu embrya a pod.
- DNA testy – testovanie genetických markerov úžitkovosti, reprodukcie azdravotného stavu u ošípaných, hovädzieho dobytka a oviec (napr. RYR1, DGAT-1,CVM , BLAD, MNTR1A, FecB,...).
- RIA metódy – stanovovanie koncentrácie hormónov a iných biologicky aktívnychlátok v telových tekutinách zvierat
- Fluorescenčná, konfokálna a elektrónová mikroskopia – spracovanie, analýza a vyhodnotenie vzoriek biologického materiálu (oocyty, spermie, embryá,bunky).
- Prietoková cytometria (flow cytometry) – základná analýza krvi pri zápalovýchreakciách, hodnotenie kvality a viability spermií hospodárskych zvierat
AKTUÁLNE RIEŠENÉ PROJEKTY TU
AKTUÁLNA SPOLUPRÁCA S ORGANIZÁCIAMI V RÁMCI SLOVENSKA TU
ZAHRANIČNÁ SPOLUPRÁCA TU
NAJVÝZNAMNEJŠIE PUBLIKÁCIE ZA POSLEDNÉ 3 ROKY TU
.
|